Kiedy wykonuje się leczenie pod mikroskopem?
Stomatologia jest jednym z najprężniej rozwijających się działów w medycynie. Ze względu na dobrze rozwinięty sektor publiczny nowinki techniczne są tutaj wprowadzane bardzo szybko. Kwestią czasu było wdrożenie do procesów leczenia stomatologicznego mikroskopu. Przy leczeniu jakich schorzeń wykorzystuje się mikroskop? Głównie w endodoncji stomatologicznej.
Endodoncja, a cóż to takiego?
Dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem zębów, w których doszło do zapalenia wewnętrznej, żywej tkanki zęba, czyli miazgi to endodoncja. Przyczyną zapalenia może być zaawansowana próchnica. Takie zapalenie wymaga usunięcia miazgi i dezynfekcji, aby zakażenie nie rozprzestrzeniło się na cały organizm. Drugim przypadkiem może być potrzeba wzmocnienia zęba, który jest mocno zniszczony.
Leczenie kanałowe
Jednym z przypadków endodoncji jest leczenie kanałowe. Tradycyjne metody leczenia kanałowego są bolesne i długotrwałe. Natomiast leczenie pod mikroskopem pozwala na spore powiększenie obrazu chorego zęba. Daje to możliwość dokładnego oczyszczenia kanałów zęba. Takie leczenie jest zdecydowanie krótsze. Leczenie pod mikroskopem oprócz powiększenia od 6 do 25-krotnego umożliwia wgląd do komory zęba, a także uwidocznienie zębów trzonowych. Tak dokładny obraz pozwala również na doskonałe oświetlenie zęba podczas zabiegu, co daje możliwość niezwykle dokładnego oczyszczenia lub wypełnienia. Podczas zabiegu mikroskop znajduje się nad głową pacjenta.
Kiedy stosujemy mikroskop?
Mikroskop jest używany do zabiegów bardziej skomplikowanych. Kiedy zęby są po urazach, mają nietypowy kształt lub są niestandardowo ułożone. Czasami zęby są mocno pokruszone, pozostają odłamki w dziąsłach, kanały są wąskie i zakrzywione. Podczas zabiegu ekstrakcji mogą w zębie zostać ostre fragmenty kości.