Co jest przyczyną wady zgryzu i jak sobie z tym radzić?
Wady zgryzu są spowodowane nieprawidłową budową szczęk, co zaburza czynności jamy ustnej. Często jest to przyczyną zniekształcenia mowy, trudności w oddychaniu, czy jedzeniu.
Jakie są rodzaje i przyczyny wady zgryzu?
Wady zgryzu to: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz krzyżowy, otwarty, głęboki, stłoczenie czy zęby odseparowane. Rozwój takich niedoskonałości powodują czynniki, które zakłócają kształtowanie się jamy ustnej. Mogą one występować już w życiu płodowym lub we wczesnym dzieciństwie. Do najczęstszych przyczyn wad zgryzu należą: oddychanie przez usta, zgrzytanie zębami, ssanie kciuka, nieprawidłowe przykładanie do piersi, czy też zbyt długie ssanie smoczka, który jest nieprawidłowo skonstruowany, jak również częste gryzienie różnych przedmiotów. Przyczyn wad zgryzu możemy też szukać w trudnym porodzie lub w nieprawidłowościach w obrębie budowy kości szczęki i żuchwy, czy też z zaburzonego układu łuków zębowych.
Jak można poradzić sobie z wadami zgryzu?
Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do wielu kłopotliwych konsekwencji, do których należą między innymi: próchnica, choroby przyzębia, uszkodzenie błony śluzowej warg i policzków, ukruszenie zębów. Najlepiej zacząć je leczyć jak najwcześniej, gdyż u dzieci mamy ogromne możliwości, aby skorygować niemal każdą wadę. Natomiast u dorosłych szczęka i żuchwa są już w pełni wykształcone i wówczas leczenie jest dłuższe i wymaga oprócz założenia odpowiednio dobranego aparatu wykonania dodatkowych zabiegów. Niezbędną pomoc w tym zakresie można uzyskać w gabinecie stomatologicznym Dental Service. Małe dzieci z objawami zgryzu leczy się przyczynowo, u nieco starszych również w pełni można leczyć wadę zgryzu, korygując i sterując rozwojem ich szczęki i żuchwy za pomocą aparatów, natomiast u dorosłych już takiej wydajności nie ma. Mając jednak na uwadze ogólny trend białego, pięknego uśmiechu z pięknymi, prostymi zębami oraz jakże ważny aspekt psychologiczny, warto w każdym momencie podjąć się korekty wady zgryzu.